Автор Тема: Кой е отбора предшественик на Дунав  (Прочетена 27733 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Deep

• Напредващ
  • Публикации: 456
  • Одобрение: +0/-0
    • Профил
Re: кога е основан отбора наследил дунав
« Отговор #15 -: 03 Април, 2008, 21:38 »
За мене нашият клуб е създаден през 1949,след като са се обединили Русенец,Локомоив и Динамо,поне така съм чел.Трябва един път завинаги да се излезе с официално становище по този случай,защото хората трябва да знаят категорично кога е основан нашият отбор.
« Последна редакция: 01 Януари, 1970, 02:00 от Guest »
АНТИ ЛЕВСКИ,АНТИ ЦСКА !!!!!!!!

vivanov

• Administrator
  • Фен
  • Публикации: 5817
  • Одобрение: +91/-10
    • Профил
Историята на русенския футбол
« Отговор #16 -: 19 Септември, 2010, 00:55 »
Директор на училище написа енциклопедия за футбола в Русе

Директорът на училище "Тома Кърждиев" Юлиян Илиев ще издаде през октомври книгата си "Футболът в Русе". Вчера г-н Илиев получи в редакцията на "Утро" подарения от шефа на федерацията по борба Валентин Йорданов портрет на школския патрон. Благодаря за жеста на този велик спортист, като ще си позволя да отправя покана към г-н Йорданов да посети нашето училище в удобно за него време. Предайте му нашата молба", поръча директорът на училището. А как е възникнала идеята да събере на едно място цялата история на русенския футбол? Много просто, оказа се, че интересът на Юлиян Илиев към този спорт датира от детските, ученическите и студентските години. "Не пропусках мач, а и нямаше по - редовен посетител на библиотеката от моя милост. Четях и си правех записки. Преди 3 години реших, че бележките трябва да бъдат обобщени в книга. Така се захванах да пиша", разказа 48 - годишният Илиев. До дни страниците с труда на школския директор ще са на разположение пред машините на една от градските печатници. А ние очакваме с огромен интерес да вземем в ръка енциклопедията на русенския Цар Футбол, за да усетим емоцията на няколко поколения, подвластни на неговата магия. /в. "Утро"/

Любо Гинев бе първият футболен "Паисий"

Незабравимият Любомир Гинев бе първият, който се опита да систематизира в книга футболния живот в Русе. Справочникът бе легендарно четиво за времето си, защото тогава и имаше за какво да се пише. Да си спомним само мачовете на "Дунав" с "Рома"! По обясними причини записките на бате Любо обхващаха периода до края на 70-те години. И до днес обаче те са като настолна книга не само за носталгично настроените беловласи вече мъже. После Богдан Ганев, бивш директор на Гимназията по автотранспорт, отдели доста страници за футбола в "Русе - спортният град на България". Доколкото ни е известно, Ганев е на финалната права и с градски футболен сборник. Тази "конкуренция" е надежда. Надежда, че не може да се върви към възраждане, без да се познава добре миналото. Жалкото е, че времето за русенския футбол спря през последните двайсетина години, но ние продължаваме да вярваме, че където е текло, пак ще тече. Затова историята ще ни трябва. /в. "Утро"/

rusenec65

• Фен
  • Публикации: 2247
  • Одобрение: +86/-7
    • Профил
Re: Историята на русенския футбол
« Отговор #17 -: 19 Септември, 2010, 01:40 »
Ще си я купя с удоволствие за да ми напомня за славни години.......да благодарим на автора...
И НА СЕВЕР И НА ЮГ САМО ДУНАВ НИКОЙ ДРУГ

Valentin

• Напредващ
  • Публикации: 914
  • Одобрение: +1/-0
    • Профил
« Отговор #18 -: 19 Септември, 2010, 02:48 »
Това се казва то книга! Най-накрая да има една книга за футбола  :beer:
ДУНАВ, ЗНАЧИ ИСТОРИЯ!

El rio gigante

• Фен
  • Публикации: 10526
  • Одобрение: +174/-52
    • Профил
« Отговор #19 -: 19 Септември, 2010, 07:20 »
Чудесна инициатива. Редно е по-младите фенове като мен и доста друга да имат от къде да прочетат нещо черно на бяло за миналото на клуба. Едно е да я караме по спомени на някого, друго е да държим страниците на собствената си история в ръцете си.
Дано скоро излезе от печат, за да си я купим.
Only the dead fish follow the stream

Dunavstar S

• Нов
  • *
  • Публикации: 10
  • Одобрение: +0/-0
    • Профил
« Отговор #20 -: 19 Септември, 2010, 10:40 »
Тази инициатива на автора заслужава само адмирации.БРАВО!!!Русе е град с традиции в спорта,а във футбола имаме много велики моменти които трябва да се помнят.Мисля,Че тази книга ще пожъне голям успех. :D

Pycku

• Напредващ
  • Публикации: 703
  • Одобрение: +11/-2
    • Профил
« Отговор #21 -: 02 Октомври, 2010, 09:00 »
Вчера се навършиха 35 години от може би най-паметната победа (засега) на Дунав - мачът Дунав - Рома. На 1 октомври 1975г. Дунав излиза пред пукащия се по шевовете Градски стадион срещу Рома, гонейки задължителна победа. "Римляните" са победени, но една несвирена 100-процентова дузпа и чистене от гол линията след удар на Н. Христов, ги съхранява в евротурнирите. Въпреки това 1-0 остава единствената ни победа в евротурнирите. Да ни е честито!
ДУНАВ е един, от ДУНАВ ти бъди!

vivanov

• Administrator
  • Фен
    • Профил
« Отговор #22 -: 05 Октомври, 2010, 14:31 »
Иван Въжаров: Дадоха ни по 200 лева за победата срещу "Рома"

Вчера се навършиха 35 години от историческия мач реванш между "Дунав" и "Рома". тогава русенките футболисти победиха "вълците" с 1:0 и дори бяха пред сензационно елиминиране на съперника. Колко вода изтече оттогава, какво се помни за този исторически двубой и какъв е днешният ден на русенския футбол - с тези въпроси се обърнахме към легендарния капита на отбора от 70-те години Иван Въжаров.

- Г-н Въжаров, сънувате ли още онези мачове?

- Честно казано, спомените ми започнаха да поизбледняват. Има обаче моменти, които не могат да бъдат забравени никога. Сещам се например как изглеждахме минути преди срещата на стадиона в Рим. Лицата ни бяха пребледнели, врсе пак бе трудно да осъзнаем, че ще играем срещу един от европейските колоси. Не че сме уплашени, просто притеснението бе в повече. Мисля, че се представихме прилично. Реваншът в Русе бе един невероятен адреналин. Качихме се на старата "Сетра" и час и половина не можехме да си пробием път до Градския стадион, защото народът се стичаше отвсякъде и бе окупирал всички улици. Когато стъпих на терена, долових неистовата глъчка по трибуните и чух "Тих бял Дунав", настръхнах и по гърба ми полазиха тръпки.

- Какъв състав бе "Дунав"?

- Няма да е вярно, ако кажа, че бетим със звезди. "Дунав" бе балансиран отбор със силен характер на силни мъже. Винаги съм казвал, че футбол се играе от умни и отговорни хора, а нашите играчи бяха такива.

- Какъв бе залогът в този мач?

- Беше двубой за престиж. Тайно се надявахме да бием и дори да елиминираме италианците. В интерес на истината ние играхме на границата на възможностите си. Бихме с 1:0, но наистина можехме и да отстраним "Рома". Имахме още няколко положения, но шансът не беше с нас.

- Как тогавашното ръководство ви мотивира за тези двубои?

- /Смее се/ Когато се готвехме за пътуването към Рим, ни съобщиха, че ни ушили костюми. Помня, че бяха сиви. Всеки от тях струваше по 75 лева и бе дар от завод "Петър Караминчев". Идеята принедлежеше на Сачков, който беше икономически директор в завода. Този човек много обичаше футбола и "Дунав". Та като визия стояхме добре в италианската столица и имахме вид на играчи от европейски отбор. После аз се простих с този костюм.

- Как така?

- Мачът с "Рома" в Русе бе последният в моята кариера. Така бях решил -  дотук! На 2 октомври трябваше да започна работа в МВР. Тогава ми пуснаха обходен лист и ми казаха: "Връщай костюма!"

- И другите ли съотборници останаха без костюми?

- /Смее се/. Не знам. Знам само, че предварителното обещание бе да ги получим като подарък и за спомен.

- А каква беше премията за победа срещу "Рома"?

- 200 лева! Не си мислете, че става дума за "чисти" пари. То бяха едни удръжки...накрая никога не вземахме обявената сума. Аз съм играл и за премия от 10 лева, случи се в Перник. Като махнеш разните вземания, тези 10 лева ставаха 4,50.

- Останали сте без костюми, дано поне да сте си взели премиите.

- Взехме ги. Куриозът беше, че един от тогавашните ръководители на дружеството - няма да му споменавам името - каза веднага след мача: "Добре, че не елиминирахте "Рома", та откъде щяхме да намерим още пари!"

- Какво си спомняте от мача реванш?

- Италианците пристигнаха с огромно самочувствие. Предишната вечер решиха да нощуват в Букурещ и едва часове преди мача се настаниха за почивка в стаите на хотел "Рига". Високомерието им бе очевидно. А може би имаха право да се държат така, защото бяха европейски гранд, а ние - скромен български отбор. Пак казвам - можехме да ги елиминираме.

- Що за сблъсък е бил вашият личен двубой с централния нападател на италианците Пелегрини?

- Беше едър, твърд и висок мъж, със сигурност по - висок от мене. През цялото време ме дразнеше с провокациите си. По едно време буквално почна да ме плюе. Извинете, ама следваше плюнка след плюнка. Тогава не издържах и му треснах една глава. Случи се до сектора за тласкане на гюле. Пелегрини рухна в краката ми. Добре, че кипърският съдия не видя нищо. Иначе си изгарях с директен червен картон.

- Как се справят с живота днес някогашните ви съотборници?

- Мнозина от тях живеят много трудно. Пенсиите им са малки, някои от тях, дето се казва, нямат пари за едно кафе или вестник. Жал ми е.

- Каква беше разликата в отношението към спортистите по ваше време и сега?

- Тогава спортът, здравеопазването и образованието бяха държавна политика. Често се случваше преди някой мач да ни навести градски, партиен или стопански ръководител. И ни казваше ребром: "Вашите добри резултати са много важни. Нали знаете, че когато побеждавате, производителността на труда в русенските заводи се повишава!" И това си беше точно така - жителите на Русе живееха с "Дунав". Футболът обаче далеч не беше приоритет, защото градът ни имаше силни боксьори, борци, баскетболисти, волейболисти. Спортът беше религия, при все че един футболист Първа категория беше със скромна заплата от около 180 - 200 лева.

- Защо клубът бе обезличен с времето?

- След 1975 година "Дунав" се опитваше да стои на крака. Така, къде с лъкатушене, къде по - гладко, се държеше докъм 1990 година. После веригата се скъса. Приемствеността се загуби, отношението към спорта като цяло се промени. И то при положение, че Русе започна да изпраща в Народното събрание уж авторитетни народни представители. А те, нали са наши пратеници, какво направиха за спорта? Нищо. Да сте чули пък в дневния на общинския съвет на общинския съвет да попадне точка заедно с едно изслушване по проблемите на футбола. Ей така, да си поговорят, да дебатират, да родят някоя идея! Ако един град не обърне внимание на здравеопазването, спорта и образованието, той е обречен.

- Какво се случва с "Дунав" днес?

- Нищо не се случва! Аз разбирам отношението към футбола по следния начин - ако не можеш да издържиш на предизвикателствата във финансов план и като управление на клуба, излизаш и казваш: "Моите сили са дотук! Дайте да свикаме общото събрание. Нека преди това да излъчим комисия, която да набележи кръг от хора, готови да понесат отговорността като членове на УС". Фигурата на кмета е от голямо значение, защото аз съм сигурен - без общината футболът и спортът в Русе не могат да се развиват.

- Откъде трябва да се почне?

- От детско - юношеската школа! Задължително! Вижте какво направи Христо Стоичков в Етрополе - два от отборите му станаха шампиони, а третият се класира за финала на държавното първенство.

- Да, ама някои ще кажат "дайте първо парите"?

- Никак не е приятно, че бюджетът на Русе за спорт е по - слаб като цифри от този на други много по - малки градове. Аз не казвам, че само общината трябва да носи товара. Трябва да се измисли дългосрочна стратегия, защото възходът във футбола минава през здравата работа в школата. А тя, за да бъде в крак с футболните тенденции, трябва да се подчинява на ясни правила и да даде път на грамотни треньори съ сносни заплати. Какво се получава сега - треньорът Х, понеже не може да върже двата края, изкарва във времето без тренировки пари я като тенекеджия, я като таксиметров шофьор, например. Тази школа трябва да се ръководи не от директор на книга, а от човек, който познава футбола и организацията в него от А до Я. Директорът пък трябва да подбере квалифицирани треньори. Проблем са и лошите терени, които рухнаха и не издържаха във времето.

- Как ви изглежда сегашният отбор на "Дунав"?

- Като финанси не мога да зная как точно стои положението в клуба. Дочувам само ,че не е розово. С този тим "Дунав" не може да направи нищо, освен да запази мястото си в "Б" група и да плува по средата на таблицата. Имаме трима - четирима качествени футболисти. Главното е и не мога да го отрека, че отборът показва морал и се бори колкото може, при това не направи почти никаква предсезонна подготовка. Ето защо е важно още отсега да се свика общо събрание, да се излъчи нов УС, а той да работи през зимната пауза за една по - светла дунавска футболна пролет.

Състави на "Дунав" за мачовете с "Рома"

В Рим: Младенов, Далев, Въжаров, Тодоров, Дамянов, Малинов, Станоев /46 - Александров/, Манолов, Христов, Ламбев, Илиев. Старши треньор: Любо Малинов

в Русе: Младенов, Далев, Въжаров, Тодоров, Дамянов, Малинов, Александров /57 - Иванов/, Манолов, Христов, Ковачев /75 - Цонев/, Илиев. Старши треньор: Любо Малинов /в. "Утро"/

Игнат Младенов: Италианците само лежаха на терена в Русе

Ето какво си спомня за мачовете с "Рома" вратарят на "Дунав" Игнат Младенов. В Рим бяхме настанени в хотел, собственост на холивудската филмова звезда Елизабет Тейлър. Преди срещата президентът на "Вълците" ни подари по една вратовръзка, стилна жилетка и клубни значки. Сашо Манолов изигра на "Олимпико" голям мач.Добре се представи и Венци Ламбев. Загубихме нелепо. При първия гол топката беше излязла в аут и спряхме да играем. Италианците обаче не се трогнаха, извадиха кълбото на терена и го бутнаха в нашата врата. При второто попадение Пелегрини игра с ръка, но съдията от Уелс си затрая. Надиграхме категорично "Рома", но и кипърският рефер не беше в час. Не ни даде чиста дузпа. Италианците, уж отбор от звезди, само лежаха и бавеха играта. /в. "Утро"/

„Римляните” обсъждат на празник бъдещето на „Дунав”

Облатният футболен съвет с председател Димитър Димитров – Кулеманс и Клрубът на ветераните към ФК „Дунав” изпрати покани до всички футболисти на русенския отбор, взели участие в историческите мачове срещу „Рома”. Върху стилизираната покана личи култовата за Русе Статуя на свободата с футболна топка в ръце. Организаторите, които ще се съберат този петък от 19 часа в ресторанта на „Дунав плаза” героите от двубоите с римските „Вълци”, са се постарали да отпечатат подлистник. На него, освен кратката ретроспекция на стореното от дунавци, пише: „Вашето присъствие ще е декларация за интерес към вчерашния, днешния и утрешния ден на русенския футбол”. Което ще рече в прав текст, че презникът няма да е само богата софра, наздравици и умилителни спомени, а дискусия какво трябва да се прави за по – добрите дни на „Дунав”. Още повече, че покани ще бъдат изпратени до кмета Божидар Йотов, областния управител Пламен Стоилов, депутати и общински съветници. /в. „Утро”/

El rio gigante

• Фен
  • Публикации: 10526
  • Одобрение: +174/-52
    • Профил
« Отговор #23 -: 05 Октомври, 2010, 14:51 »
Цитат на: "vivanov"
- Взехме ги. Куриозът беше, че един от тогавашните ръководители на дружеството - няма да му споменавам името - каза веднага след мача: "Добре, че не елиминирахте "Рома", та откъде щяхме да намерим още пари!"

Я, г-н Христов от кого вземал уроци по футболен мениджмънт. Знаех си аз - нищо не е случайно на този свят  :lol:  :lol:  :lol:
Only the dead fish follow the stream

rusenec65

• Фен
  • Публикации: 2247
  • Одобрение: +86/-7
    • Профил
« Отговор #24 -: 24 Декември, 2010, 00:54 »
Вече я имам книгата ,сега чакам с нетърпение да се прибера у дома и да почна да я чета...
И НА СЕВЕР И НА ЮГ САМО ДУНАВ НИКОЙ ДРУГ

vivanov

• Administrator
  • Фен
    • Профил
« Отговор #25 -: 24 Декември, 2010, 01:19 »
И аз си я пожелавам като коледен подарък, но май ще си я подаря сам на себе си.

millwall_fan

• Фен
  • Публикации: 2303
  • Одобрение: +1/-2
    • Профил
« Отговор #26 -: 24 Декември, 2010, 12:41 »
Книгата е много хубава, в нея може да се научат всякакви резултати на Дунав Русе, за първенство , Купа на България , Купа на съветската армия,Купа на професионалната лига, проследени са всички международни приятелски мачове на русенските отбори по години.Засегната е широко историята на футбола в Русе преди да дойдат на влас в България комунягите.
Едно голямо БРАВО на автора Юлиян Илиев  :clap  :clap  :clap  :BULGARIA:  :football2:  :grin:  :grin:

The Major

• Напредващ
  • Публикации: 980
  • Одобрение: +2/-0
    • Профил
« Отговор #27 -: 24 Декември, 2010, 18:35 »
Остава само да изровим архивите и да докажем, че сме най-стария клуб в България!

Pycku

• Напредващ
  • Публикации: 703
  • Одобрение: +11/-2
    • Профил
« Отговор #28 -: 24 Декември, 2010, 19:23 »
ами според книгата първият "Дунав" е от 1911г. :) Съвпадение :)
ДУНАВ е един, от ДУНАВ ти бъди!

The Major

• Напредващ
  • Публикации: 980
  • Одобрение: +2/-0
    • Профил
« Отговор #29 -: 24 Декември, 2010, 20:01 »
11.11.1911