Анкета

За или против сте създаването на "Висша лига"?

За, защото това ще помогне за развитието на футбола
За, защото това е от полза на Дунав
Против, защото не е честно и обезсмисля първенството
Против, защото ще се администрира от същите хора и по същия начин като досега
Не мога да преценя

Автор Тема: Хиперкуб - хипер цирк "Първа лига"  (Прочетена 50623 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rusenec65

• Фен
  • Публикации: 1935
  • Одобрение: +59/-3
    • Профил
И НА СЕВЕР И НА ЮГ САМО ДУНАВ НИКОЙ ДРУГ

El rio gigante

• Фен
  • Публикации: 10488
  • Одобрение: +160/-50
    • Профил
Re: За висшата лига
« Отговор #46 -: 27 Февруари, 2016, 21:36 »
Реших да направя нова тема, защото по всичко личи вече има зашеметяващ консенсус да се прави това чудо, та предлагам да го обсъждаме тук. Ето едно интервю на Атанас Караиванов по темата: http://www.novsport.com/news1849641_1003.html
Only the dead fish follow the stream

NITRO

• Фен
  • Публикации: 3419
  • Одобрение: +113/-23
    • Профил
« Отговор #47 -: 27 Февруари, 2016, 22:23 »
Излиза, че пак сме прецакани от цялата работа. Защо да се трепем за първото място като така или иначе пак смятат да ни поканят в новата лига? Подозирам, че държателите на ТВ правата са поставили ребром въпроса с участието на ЦСКА и евентуалното орязване на постъпленията към клубовете и БФС, та затова е цялата тази офанзива. Човекът много ясно си го казва в интервюто - ще поканим представители на големите градове, тоест там, където има най-голяма потенциална зрителска аудитория. Поне за едно съм съгласен с Караиванов - в най-горната дивизия не ни трябват отбори като Тетевен, Любимец и Гоце Делчев. В това число спокойно можем да включим и нашите околобургаски "приятели" Созопол и Поморие.

El rio gigante

• Фен
    • Профил
« Отговор #48 -: 27 Февруари, 2016, 22:26 »
Абе като знаем нашите приятели от БФС колко са постоянни в решенията си, по-добре да не разчитаме на това.  А и определено друго би било ако си влезем както трябва - през парадния вход.

El rio gigante

• Фен
    • Профил
« Отговор #49 -: 27 Февруари, 2016, 22:29 »
Добавих и анкета - интересно какви биха били резултатите :)

FCD

• Фен
  • Публикации: 3970
  • Одобрение: +121/-29
    • Профил
« Отговор #50 -: 27 Февруари, 2016, 22:29 »
На мен ми е много трудно да се концентрирам върху статията, когато отдолу натрапчиво ми излиза анонса на това http://www.novsport.com/news1849801_1022.html  ::)

Ако ще има такава тема, мисля, че не би било лошо като начало да бъдат преместени няколко постинга, където коментирахме в другата тема, започващи от тази страница и надолу http://fcdunav.eu/forum/index.php/topic,263.2355.html

Честно казано мисля, че идеята, като цяло и както е изложена в това интервю, не е лоша, защото се вижда, че сега нещата дълбоко са сбъркани от корен. Ако всичко беше наред, нямаше да сме за пълен резил в Европа или отбори с история да са някъде по зоналните незнайни групи. Но ми е някак непонятен и леко криминален начина, по който това се замисля да се прави. Все едно, че сме се затрили и започваме всичко от нулата в следвоенно време или при промяна на строя. Ако това означава, че комунизмът си отива (ако правилно ме разбирате), ОК. Но ако ще е проформа работа колкото да върнем ЦСКА, ние да сме за пълнеж и после пак по старому, не, благодаря!

NITRO

• Фен
    • Профил
« Отговор #51 -: 27 Февруари, 2016, 22:38 »
Аз не съм сигурен дали наистина ФИФА и УЕФА ще разрешат това да се случи, и то по комунистически тертип от 50-те години на миналия век. Разбира се, че е най-добре да влезем напълно легално в елита, но ако там намерят място и отбори от аматьорските групи, просто няма да е честно. Всички спортно-състезателни принципи ще бъдат погазени и няма да има никакъв смисъл от провеждане на футболно първенство. След една-две години може пък Левски или Славия да изпаднат и да се наложи да правим Хипервисша лига, после Мега- и Гигалига и така до безкрай.

El rio gigante

• Фен
    • Профил
« Отговор #52 -: 27 Февруари, 2016, 22:45 »
На мен ми е много трудно да се концентрирам върху статията, когато отдолу натрапчиво ми излиза анонса на това http://www.novsport.com/news1849801_1022.html  ::)

Ако ще има такава тема, мисля, че не би било лошо като начало да бъдат преместени няколко постинга, където коментирахме в другата тема, започващи от тази страница и надолу http://fcdunav.eu/forum/index.php/topic,263.2355.html

Честно казано мисля, че идеята, като цяло и както е изложена в това интервю, не е лоша, защото се вижда, че сега нещата дълбоко са сбъркани от корен. Ако всичко беше наред, нямаше да сме за пълен резил в Европа или отбори с история да са някъде по зоналните незнайни групи. Но ми е някак непонятен и леко криминален начина, по който това се замисля да се прави. Все едно, че сме се затрили и започваме всичко от нулата в следвоенно време или при промяна на строя. Ако това означава, че комунизмът си отива (ако правилно ме разбирате), ОК. Но ако ще е проформа работа колкото да върнем ЦСКА, ние да сме за пълнеж и после пак по старому, не, благодаря!

Да де, ама за сега по-скоро изглежда като "да върнем този и онзи", щото не можело първенство без него. Аз не виждам друга идея в момента на този етап. Нито ще разкарат президентите от управляващото тяло, нито ще се сложи професионално и независимо ръководство, нито въобще ще има промяна по същество. И нека се обоснова. Като цяло проблемът на българския футбол не е във формата на първенство. Може би помните как се казваше, че намаляването на А група до 10 отбора било панацеята и мигом всичко ще се оправи. Дрън-дрън. Сега се пробутва същият филм - някаква си мнима Висша лига ще оправи нещата. Ще сложим някакви изисквания, ще се появят някакви яки стадиони и яки клубове? Ама как бе джанъм? Как ще стане това с основаването на тази лига. Нови спонсори ли ще привлекат? Ще дават субсидия на новаците всяка година, както е в Англия, че да преживеят прехода от Б в А група? Ще се промени моделът на финансиране на футболните клубове? На хора без ценз ще им бъде забранено да заемат изпълнителни длъжности във футболните клубове? Кое от всичко това ще се промени, че изобщо да разчитаме на някакъв рестарт. Преоблякъл се Илия и пак в тия е цялата история. Същите хора със същото си закостеняло мислене, със същия си далавераджийски манталитет ще правят реформа футбола - същият, който съсипаха от некадърност, лакомия и корупиця. Е как да го вярвам аз, че имат някакви смислени идеи зад това? Цялата история е да върнем ЦСКА и Литекс в А група по втория начин и да сложим и още няколко за масовка, че уж да не изглежда така и да сме много загрижени за футбола. Ако целяха реформа, щяха да кажат нещо за В групите, за Б група. Щяха да стимулират отразяването на долните дивизии и прочее и прочее, че да се появи интерес и клубовете да не са в миманса. Щеше да се състави медийна политика за покритие на мачовете от Б група поне - разширени репортажи с highlights, интервюта след мачовете, анализи, излъчване на дербитата.
Щяха да помислят за ДЮШ, за привличане на европейски кадри, установяване на стандарти там, нови методики на обучение и ВЪЗПИТАНИЕ. Подчертавам последното, защото искам да направите сравнение между това как се изразява един български футболист и средния западен такъв. После чакайте от първия да показва интелект и зрялост на игрището. Това все пак е игра за умни хора, у нас както винаги обаче сме точно на обратното. Школите ни произвеждат пияници и мозъчни инвалиди и затова нямаме футболисти. Не, защото ЦСКА, Локо Сф и Литекс ще останат за 1-2-3-5 сезона извън А група.

FCD

• Фен
    • Профил
« Отговор #53 -: 27 Февруари, 2016, 22:47 »
Добавих и анкета - интересно какви биха били резултатите :)
River, много би било трудно да се отговори на така формулираните въпроси и трябва да се абстрахираме най-малко от едно условие. Защото както казах по-горе, знаем ли дали се замисля с чисти помисли, или не. Ако всичко е честно и Висшата лига означава "Извинявайте, сгрешихме, реваншираме ви се за ново начало", аз лично бих гласувал за първото. Но ако не е така, бих гласувал "против". Например бих бил "за", защото винаги съм бил против "А" група в смешен състав от десет отбора. Въпреки че други виждат в това позитиви, за мен е минус най-вече заради убиване на конкуренцията и концентрацията на футболна власт, както и изолиране на големи футболни центрове от голямата игра.
« Последна редакция: 27 Февруари, 2016, 23:00 от Obiknoven Fen »

El rio gigante

• Фен
    • Профил
« Отговор #54 -: 27 Февруари, 2016, 22:59 »
Ами анкетата няма за цел да служи за референдум за и против, а просто да видим текущото мнение на форума по темата. После то може да се промени във времето с настъпването на нови факти и обстоятелства. А евентуална такава промяна би била както показателна, така и интересна за анализ що се касае до причините. Иска ми се да проследим целия процес по тази тема, за да видим посоката. Затова и ми се искаше отделна тема.

FCD

• Фен
    • Профил
« Отговор #55 -: 27 Февруари, 2016, 23:25 »
Сега се пробутва същият филм - някаква си мнима Висша лига ще оправи нещата. Ще сложим някакви изисквания, ще се появят някакви яки стадиони и яки клубове? Ама как бе джанъм? Как ще стане това с основаването на тази лига. Нови спонсори ли ще привлекат? Ще дават субсидия на новаците всяка година, както е в Англия, че да преживеят прехода от Б в А група? Ще се промени моделът на финансиране на футболните клубове? На хора без ценз ще им бъде забранено да заемат изпълнителни длъжности във футболните клубове? Кое от всичко това ще се промени, че изобщо да разчитаме на някакъв рестарт. Преоблякъл се Илия и пак в тия е цялата история. Същите хора със същото си закостеняло мислене, със същия си далавераджийски манталитет ще правят реформа футбола - същият, който съсипаха от некадърност, лакомия и корупиця. Е как да го вярвам аз, че имат някакви смислени идеи зад това?
Именно това е въпросът - как да им вярваме честни ли са, или не са? Въпрос с повишена трудност.
Валиден е и моралният въпрос, защото ми се чини, че първо трябва да дойдат нови неопетнени хора и те да имат моралния картбалнш да извършат тези промени. Ново заведение със стари... нали знаете.
Иначе единственият позитивен рестарт, с който бих бил съгласен, е, как да ангажират повече общините и най-вече държавата със спорта, тъй като в последните години тя тотално бе абдикирала и прехвърли всички отговорности на частния интерес. Да, но се вижда, че както в икономиката изцяло частния интерес без държавна и общинска намеса е неефективна или паразитна история и означава едноличен олигархичен модел, движен от собствени интереси.

Ами анкетата няма за цел да служи за референдум за и против, а просто да видим текущото мнение на форума по темата. После то може да се промени във времето с настъпването на нови факти и обстоятелства.
Добре, но нека тогава приемем условието, че намеренията на БФС са честни. Иначе в момента мога да приема или отхвърля първия отговор, неабстрахирайки се от това условие.

NITRO

• Фен
    • Профил
« Отговор #56 -: 27 Февруари, 2016, 23:27 »
River, много би било трудно да се отговори на така формулираните въпроси и трябва да се абстрахираме най-малко от едно условие. Защото както казах по-горе, знаем ли дали се замисля с чисти помисли, или не. Ако всичко е честно и Висшата лига означава "Извинявайте, сгрешихме, реваншираме ви се за ново начало", аз лично бих гласувал за първото. Но ако не е така, бих гласувал "против". Например бих бил "за", защото винаги съм бил против "А" група в смешен състав от десет отбора. Въпреки че други виждат в това позитиви, за мен е минус най-вече заради убиване на конкуренцията и концентрацията на футболна власт, както и изолиране на големи футболни центрове от голямата игра.
Нека се опитам да внеса малко яснота по застъпените от теб въпроси. Дали се замисля с чисти помисли? Меко казано, съмнително е дали поне един от авторите на идеята може изобщо да има чисти помисли. Бих заложил без никакъв риск на отрицателен отговор. Единствените помисли са как да вкараме ЦСКА и Литекс в А група, за да не ни врътнат кранчето с ТВ правата.
Да се извиняват на някого за нещо? Че на кого и за какво? Да не би Литекс и ЦСКА да не са прегрешили, че на тях да се извиняват? Това е все едно да се извиниш на престъпник, че си го вкарал в затвора с доказана вина. Да не би пък случайно да се извиняват за безобразията, които натвори БФС през последните години? В този случай никаква висша лига няма да оправи нещата, а само оставки на цялото ръководство.
Относно броя на отборите - и аз съм за А група с минимум 16 отбора, но това не бива да става с безпринципно включване на отбори, а само след постигане на спортно-технически резултати.

El rio gigante

• Фен
    • Профил
« Отговор #57 -: 27 Февруари, 2016, 23:33 »
Е персонално право на всеки е да приеме от каква начална позиция ще изхожда - БФС са честни или обратното ;)
Колкото до другото - абсолютно съм съгласен. Нови хора с както го нарече "морален картбланш" е първото условие на една реформа. Прекалено наивно е да разчитаме, че същите хора, които са докарали футбола ни до положение за рестарт, ще са способни да го направят, независимо поради какви причини - некадърност, злонамереност или каквото и да било.

Иначе за първенството. Единственият формат на шампионат, който се е доказал в България като работещ е този с 16 отбора и в това няма никакви съмнения. Въпросът е, че форматът сам по себе си е нищо - ако трябва да дам някакъв пример - той е рамката на една картина. И не може да я направи хубава или лоша. Картината е хубава или грозна по съвсем други причини, не заради рамката. БФС в момента се мъчи да каже - "окей, осъзнавам, че това е една ужасна мацаница, дайте да сложим една позлатена рамка и да видим дали няма да изглежда по-добре". Еми няма. Колкото стана по-добре като намалиха "А" група до 10 отбора силово и без никакви мотиви, освен това да разделим ТВ правата между по-малко отбори. Истинската реформа ще дойде, като се скъси разликата между А и Б група. На този етап този проект за Висша лига не дава отговор на този въпрос.
« Последна редакция: 27 Февруари, 2016, 23:46 от RIVER »

FCD

• Фен
    • Профил
« Отговор #58 -: 28 Февруари, 2016, 00:01 »
Това е много важно, защото ако отговоря на някой въпрос обективно, "по принцип" и съвсем първосигнално, най-вероятно ще сгреша. А кой как го разбира, е съвсем субективно понятие.

Ще обясня какво имам предвид. Ако мислим "по принцип" и че това не е просто "златна рамка" за козметика, то несъмнено такъв един рестарт е в полза на българския футбол и би дал плодове в дългосрочен план. Ще попитате защо. Ами вижте в момента но кое дередже сме и мисля няма какво повече да говорим. Намаме ДЮШ, нямаме стадиони, нямаме клубен футбол, нямаме национален отбор. Трагедия. Въпросът е тук дали да изберем собствените си егоистични интереси, които, да, ще ни дадат ползи в краткосрочен план, но не се знае дали в дългосрочен няма да сме отново някъде там на бунището по познатата схема. Или да изберем по-непопулярното, но правилно решение за реверанс към целия български футбол и мъчещите се години наред като нас отбори с традиции, който избор би дал плодове и за нас самите в дългосрочна перспектива. Ето това е тънкият и трудният момент за преценка и отговарянето на някой от тези въпроси съвсем не е въпрос на първосигнално цъкане върху някой от тях. При така поставените въпроси аз бих избрал или последния, защото не мога да гадая какво ще стане, или предпоследния, ако ще се върви по някаква логична хронологична линия - първо мафията вън и после решаваме какво и как ще се рестартира.

rusenec65

• Фен
  • Публикации: 1935
  • Одобрение: +59/-3
    • Профил
« Отговор #59 -: 29 Февруари, 2016, 09:11 »

Лечков се заема с ЦСКА и Висшата лига

Вицепрезидентът на БФС оглавява специална комисия

София, България
   ?29 Февр. 2016?8:31

Един от вицепрезидентите на БФС Йордан Лечков почти сигурно ще оглави комисията на футболния съюз за създаване на Висшата лига. Така от него до голяма степен ще зависи по какъв начин ЦСКА ще бъде вкаран в новото първенство, информира „Тема Спорт“.

Лечков ще е председател на комисията на БФС, а в нея ще попаднат и други членове на Изпълкома. Най-вероятно сред тях ще бъде и Наско Сираков. Този орган предстои да бъде създаден най-късно до 10 март. Основната му роля ще е да проучва състоянието на клубовете, които потенциално могат да получат покани за Висшата лига, с идеята тя да стартира през лятото.

От комисията ще водят разговори с местните общини и бизнес, а също така ще уточнят и окончателните критерии за прием в новото първенство. В крайна сметка този орган ще раздаде и поканите (уайлд кард) на отборите за прием във Висшата лига.

Комисията ще бъде учредена след като президентът Борислав Михайлов се срещне с министъра на спорта Красен Кралев, за да обсъдят новия проект. Тези разговори би трябвало да станат факт още тази седмица. почти веднага след това ще заработи и комисията на БФС.

Най-късно до 10 март БФС иска да проведе и дискусия с клубовете от „А“ група, както и с някои тимове от втория ешелон във връзка с проекта Висша лига. ЦСКА също ще бъде поканен на разговорите. От централата искат да видят дали срещат подкрепа за идеята за рестарт на футбола. Ще се приемат и съвети и препоръки от страна на отборите.

И НА СЕВЕР И НА ЮГ САМО ДУНАВ НИКОЙ ДРУГ