Автор Тема: За Дунав в Уикипедия  (Прочетена 711 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Pycku

• Напредващ
  • Публикации: 703
  • Одобрение: +11/-2
    • Профил
За Дунав в Уикипедия
« -: 17 Февруари, 2016, 17:14 »
Здравейте,

Знам че това за мнозина едва ли ще се стори важно, но както се казва отбор без история няма и бъдеще. Преди 1-2 дена се заех да търся из уикипедия и да се интересувам за някои наши играчи и установих, че положението е трагично. Както в българската, така и английската версия, за други не съм и търсел. За играчи, свързани с най-славните и не чак толкова славните години (Любен Марков, Шамси Сюлейманов, Павел Малинов и куп други) няма дори създадени страници, какво остава за статистика. В английската версия май освен за Дунав и едно мъниче за Никола Йорданов, положението също не е по-добро.
Предлагам да се съберем ентусиасти, най-добре е и статистика, за да намерим и обработим необходимата информация. В крайна сметка това е и почит към тези, които са се проляли доста пот за да го има този клуб, да се гордеем и да се надяваме, че където е текло - пак ще тече.

Моля, ако има желаещи да помогнат (по един или друг начин) - да пишат тук.

ДУНАВ е един, от ДУНАВ ти бъди!

NITRO

• Фен
  • Публикации: 3419
  • Одобрение: +113/-23
    • Профил
Re: За Дунав в Уикипедия
« Отговор #1 -: 17 Февруари, 2016, 19:34 »
Така или иначе, всеки може да редактира статии в Уикипедия. За начало нека дадем линк към статията за "Дунав" и всеки желаещ може да даде своя принос:
https://bg.wikipedia.org/wiki/ФК_Дунав_(Русе)

ЧИЧО МЪРИ

• Фен
  • Публикации: 2490
  • Одобрение: +102/-16
    • Профил
« Отговор #2 -: 18 Февруари, 2016, 09:53 »
Дебатите около истинската година на основаването на Дунав се вихрят в нашия сайт от доста време, но поне за сега не е постигнато нищо повече от отбелязаното в Уикипедия. Няма открити категорични документирани факти за годините от началото на 20 век, макар да има доста догадки на базата на публикации в тогавашната преса, протоколи от заседания и др. И в това което прочетох в статията на Уикипедия има сериозно противоречие. Уж Дунав бил основан 1949г., а се сочат и негови успехи под името Левски и Напредък от годините преди втората световна война? И това се дължи на факта, че Дунав(разпознат от феновете като отборът на Русе), макар и неформално, поне според мен е основан доста преди 1949г. Така или иначе обаче, когато става дума за история, както писа  и Радко Димитров, с материята трябва да боравят историци! Но и патриоти подхождайки творчески, а не "буквоеди".
« Последна редакция: 18 Февруари, 2016, 10:00 от ЧИЧО МЪРИ »

Pycku

• Напредващ
  • Публикации: 703
    • Профил
« Отговор #3 -: 18 Февруари, 2016, 15:37 »
Така или иначе, всеки може да редактира статии в Уикипедия. За начало нека дадем линк към статията за "Дунав" и всеки желаещ може да даде своя принос:
https://bg.wikipedia.org/wiki/ФК_Дунав_(Русе)

Всеки може, но не всеки има с какво. От друга страна възможно е някой да има с какво, но да не знае езици например (или да няма желание). Затова идеята ми е да видим тук кой с какво може да е полезен и да се разпределят някакви задачи. Сговорна дружина, планина повдига :)
ДУНАВ е един, от ДУНАВ ти бъди!

SKCH

• Напредващ
  • Публикации: 483
    • Профил
« Отговор #4 -: 18 Февруари, 2016, 20:06 »
Бих могъл да попреведа българския текст на немски, но не ми е особено понятно как да го кача в уикипедия :)

NITRO

• Фен
  • Публикации: 3419
  • Одобрение: +113/-23
    • Профил
« Отговор #5 -: 18 Февруари, 2016, 21:22 »
Бих могъл да попреведа българския текст на немски, но не ми е особено понятно как да го кача в уикипедия :)
Тъй като има статия на немски, може би е по-добре да я осъвремениш, ако можеш. С моите скромни познания по езика мога да преценя, че нищо съществено не е въвеждано от 2008 година насам. Това е линк към страницата за редакция на немски:
https://de.wikipedia.org/w/index.php?title=FC_Dunaw_Russe&action=edit
Просто въвеждаш и запазваш редакцията чрез съответния бутон. Същото важи и за редакцията на български:
https://bg.wikipedia.org/wiki/ФК_Дунав_(Русе)?veaction=edit
Не е добра идея да се променя изцяло статията, тъй като може да бъде сметнато за вандализъм от админите и да не допуснат съответната версия.