Автор Тема: Дунав -Русе...най-стария футболен клуб в БГ...???  (Прочетена 7936 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

FCD

• Фен
  • Публикации: 4069
  • Одобрение: +138/-32
    • Профил
Те всички режими са били така. Ако фашистите ритуално и демонстративно са изгаряли на клада всякакви такива комунистически "боклуци", то комунистите са горели фашистките "боклуци" на тъмно и тайно.  ;D

Ми да дойде този академик и да ни обясни как го е "изчислил" аджеба?

ЧИЧО МЪРИ

• Фен
  • Публикации: 2891
  • Одобрение: +123/-20
    • Профил
Те всички режими са били така. Ако фашистите ритуално и демонстративно са изгаряли на клада всякакви такива комунистически "боклуци", то комунистите са горели фашистките "боклуци" на тъмно и тайно.  ;D

Ми да дойде този академик и да ни обясни как го е "изчислил" аджеба?

Той академикът ще дойде вероятно ако го поканите някъде. Или просто посетите този празник в РУ на 29 май и там го попитате откъде му са данните за 1901...

NITRO

• Фен
  • Публикации: 3726
  • Одобрение: +128/-25
    • Профил
Re: Дунав -Русе...най-стария футболен клуб в БГ...???
« Отговор #92 -: 24 Август, 2016, 22:19 »
Именно затова ти дадох за пример и обединението от 1957 г. По какво то се различава от това през 1949 г.? Виж, няма смисъл да се спори по тази тема. В момента все едно си чешем езиците. Но принципно изразих мнението, че светът не започва от 9-и септември.
Попаднах на статия в lokomotiv1930.com, която хвърля малко повече светлина върху събитията от онези години и как абсурдните решения на БКП-Русе водят до най-големия срам в историята на българския елитен футбол:
Истината за Торпедо (Русе) и футболния срам 0:12

FCD

• Фен
    • Профил
« Отговор #93 -: 25 Август, 2016, 00:30 »
Явно съм я чел тази статия някога, но не можех да се сетя къде е. Благодаря, че си я открил. Това още веднъж доказва, че русенският футбол и респективно Дунав си има предци, за които кой знае къде са шредирани документите под смазващата сила на размаханата левица на Партията. Ние на практика се позоваваме в момента на най-старите налични документи. Но истината може да е съвсем друга и някакви формални престъпни обединения, извършени от БКП не отменят истината, че футбол в Русе е съществувал много преди това в организиран вид. Ако живеехме в хипотетична паралелна реалност, в която комунистите никога не са идвали на власт, то сега в Русе отборът можеше да се казва примерно Ангел Кънчев или Левски 1901.  :P

boti4eli

• Фен
  • Публикации: 1451
  • Одобрение: +55/-12
    • Профил
« Отговор #94 -: 25 Август, 2016, 02:08 »
Интересна статия, но защо ли тези реорганизации и рестартове на първенствата много ми напомнят днешната ситуация?!?

NITRO

• Фен
    • Профил
« Отговор #95 -: 25 Август, 2016, 02:14 »
И на мен ми се наби на очи поразителната прилика между днес и тогава. Действа се мащабно, със замах, реформи, реорганизации, сливания, вливания, обединявания, прескачания от група в група и т.н. А ефектът е една голяма, кръгла НУЛА. Да живеят БКП и БФС!

boti4eli

• Фен
  • Публикации: 1451
  • Одобрение: +55/-12
    • Профил
« Отговор #96 -: 25 Август, 2016, 02:30 »
 :)  На ред са Лудогорец и ЦСКА (хибрид), да се готвят Бистришките тигри и "Царско село"!!!!
п.п. NITRO,ти не спиш ли, бе човек?
« Последна редакция: 25 Август, 2016, 02:32 от boti4eli »

NITRO

• Фен
    • Профил
« Отговор #97 -: 25 Август, 2016, 02:50 »
:)  На ред са Лудогорец и ЦСКА (хибрид), да се готвят Бистришките тигри и "Царско село"!!!!
п.п. NITRO,ти не спиш ли, бе човек?
Спя, как да не спя. До 2 следобед.  ;D

ЧИЧО МЪРИ

• Фен
    • Профил
« Отговор #98 -: 25 Август, 2016, 09:44 »
Спомням си много добре повечето играчи на този отбор на Торпедо, който обаче аз знам като Дунав, вероятно заради последвалото му преименуване.  Здравко Душанов, Атанас Цанов - Тасо, Слави Калчев, Георги Василев  - Джогата, Иван Дишлиев - Гущера, Енчо Калайджиев, Петър Пенев - Попето, това бяха играчи които радваха русенската публика години наред в края на петдесетте и началото на шейсетте. Преди няколко години писах за една случка с Гущера и тогава колега от форума отговори, че той е негов съсед и е жив и здрав, макар на преклонна възраст. Ако този колега чете все още форума може би ще сподели какво е станало с този колоритен играч на Дунав.

The Major

• Напредващ
  • Публикации: 980
  • Одобрение: +2/-0
    • Профил
« Отговор #99 -: 25 Август, 2016, 12:02 »
Спомням си много добре повечето играчи на този отбор на Торпедо, който обаче аз знам като Дунав, вероятно заради последвалото му преименуване.  Здравко Душанов, Атанас Цанов - Тасо, Слави Калчев, Георги Василев  - Джогата, Иван Дишлиев - Гущера, Енчо Калайджиев, Петър Пенев - Попето, това бяха играчи които радваха русенската публика години наред в края на петдесетте и началото на шейсетте. Преди няколко години писах за една случка с Гущера и тогава колега от форума отговори, че той е негов съсед и е жив и здрав, макар на преклонна възраст. Ако този колега чете все още форума може би ще сподели какво е станало с този колоритен играч на Дунав.

Здравей,

Иван все още е жив и прилично здравословно състояние, за възраста си. Живее на улица Стара Планина, между Симовата мелница и Земеделския Колеж. Вече е прадядо, има си потомство Гущери, които няма как да не носят неговия прякор.  :)  От както го помня се занимаваше с някакви дребни работи из квартала, да боядиса някоя пейка, някоя ограда, боядисва дори и в нас преди години (Като футболист със сигурност е бил по-добър отколкто като бояджия  ;D ;D ;D )

Преди време ми беше дал да си преснимам доста, събрани от него, статии от вестници. Бяха основно за него и за Дунав, трябва някой път да ги донеса във фенклуба. А си мисля и, че е необходимо фенклуба да си има архив.

ЧИЧО МЪРИ

• Фен
    • Профил
« Отговор #100 -: 25 Август, 2016, 16:36 »
Маьоре, значи ти си бил съседът на Гущера! Благодаря ти, че се обади. Радвам се, че Иван Дишлиев е жив и здрав, трябва ръководството на Дунав и на него да издаде карта за домакинските мачове. Той вероятно е последният мохикан, доайенът, от онова славно дунавско поколение,  което положи основите на историята на Дунав в А група.

Наньо Нанев

• Нов
  • *
  • Публикации: 18
  • Одобрение: +1/-0
    • Профил
« Отговор #101 -: 19 Септември, 2016, 02:50 »
Официално писмо:
До другаря Пенчо Кубадински - 1-ви секретар на Окръжния
Комитет на Българската Комунистическа партия.
гр. Русе.
До другаря Петър Данаилов - 1-ви секретар на Градския
Комитет на Българската Комунистическа партия.
гр. Русе.
Другари,
Снощи официално чух от др. Валери Дърводелски, че твърдото решение на Партията
било, щото централното физкултурно дружество в града ни да се нарича „Дунав“.
Допитах се до отговорни партийни другари с които аз като „не член на Партията“, но
верен съюзник се съветвам в трудни случаи, дали има такова решение, в резултат на което ми
се каза, че има мнение само на няколко другари......
На другаря Дърводелски отказах да участвам в провеждането на каквито и
мероприятия, за убеждаването на делегатите на дружествената конференция да възприемат
името „Дунав“, защото чувствам, че трябва да бъда доблестен и признавам, че до този
момент, аз смятах, че за представително русенско дружество ще се посочи името „ЛЕВСКИ“,
което без съмнение се желае от болшинството привърженици на спортното движение в
нашия град. На Валери Дърводелски заявих , че казаното от мен си остава в съвещанието и
не ще предприема никакви мерки за проваляне на името „Дунав“.
Не отправям до Вас „махзар“, а чувството на дълг и обществена отговорност ме
заставят като човек дал 35 години от живота си в тази област да обясня, че ми е неудобно, а и
въобще и неполитично, ако някой отговорен партиен другар предложи името „Дунав“ или
каквото и да е друго име, аз или друг да предложим името „Левски“, което неминуемо би се
приело и би се получило деликатно положение, което не е в интерес на никого и ще отнеме
ценно време за творческа работа, не само на конференцията, а и в бъдещия живот на
дружеството.
Това би означавало „борба“ но срещу кого?
- Срещу Партията, която е ръководител, никога не бих дръзнал, и ще позволя.
Аз съм уверен, че ако ония другари, които неправилно са били осведомени за
желанието на масата, бъдат по-правилно осведомени за желанието на хората, то те ще се
отчетат с това, и ще се съобразят с желанието на болшинството.
Аз бих предложил името на новото физкултурно дружество да е „ЛЕВСКИ“, защото“
1. Така съм почувствал желанието на болшинството русенци.
2. Нашият народ тачи паметта на своите национални герои, из между които Васил
Левски е един от най-популярните. Този псевдоним той е придобил заради отличната му
проява при дълго прескачане на един трап като лъв при упражнения в легията на Г. С.
Раковски.
Народа ни отдавна е скъсал с идолопоклонството да почита слънцето, стихиите и др.
неодушевени предмети и нарича своите организации, училища и др. културни места и
формации с имената на най-заслужилите патриоти, което може би е единствено и характерно
именно за нашият народ, но това не е лошо качество. Това е напълно прогресивно и
неслучайно редица „свети“ места се нарекоха на своите най-добри синове: Ленинград,
Сталинград, Коларовград, Димитровград, Благоевград, Марек и пр....
Нима по хубави имена са Светкавица, Ураган, Стрела и пр. Последните за мен звучат
варварски. Не е мотив, че не възпитаните малчугани „долу“ това или онова или онова
дружество или като ругаят и хулят не симпатичните им дружества, те ще хулят самите
национални герои. Ние такива младежи сме длъжни да ги възпитаваме. Неподходящи са
наподобяващите имена на чужди дружества каквото е например „Славия“, защото това е
пренесено от някакъв студент симпатизант, който е следвал в Прага, където има клуб
„Пражка Славия“ и хоп и в България - „Славия“.
3. Името „Левски“ е свързано с времето на най-голямото величие на нашият град в
спорта, макар и преди 9 септември 1944 година, но това е история и никой не бива да я
пренебрегва. За някои от тези прояви, прилагам 6 броя стари вестници „Спорт“ от 1934 и от
1935 година, а за годините 1937-1940 година смятам, че многократно сте чували, че
„Левски“ Русе беше единственото страшилище за софиянци и 4 години подред се срещахме
на финалните мачове. „Левски“ израстна в пролетарските квартали – стари, летен, и нови
беден квартал (зад гробищата) през 1922 година, и след обединението със сп. кл.“Родина“,
той продължи и стана централно дружество, каквото и сега създаваме от бившите ДСО с не
по лоши имена, като „Червено знаме“, „Септември“ и „Спартак“.
4. С името „Левски“ е свързана с паметта на десетки и стотици русенски граждани,
които водихме борбата против безсистемността и безпринципността на тогавашната спортна
федерация, срещу които ние най-вече русенци се опълчвахме. Това доведе до намиране на
повода „да си разчистят сметките“ с нас като използваха отказа да играем финалния мач за
„царската купа“ по футбол на 3 октомври 1940 година. Подробности за тези наслоявания
могат да се намерят от издадената от мен и покойният мой другар Стефан Радев, брошурата
„Истината“, която също прилагам. Борбата ни спря до тук и край постави едва 9 септември
1944 година. Нашите ръководни другари тогава в първите трудни години и духът в
обновеното физкултурно движение, не позволиха да се възстанови нашето борческо знаме
„Левски“.
5. Днес при провежданата реорганизация съм напълно наясно, че не възстановяваме
нито бивши клубове нито имена, след като последователно съм участвал във всички
проведени реорганизации до сега, смятам, че всичко онова което, би въодушевило хората
трябва да се оползотвори, а именно името „Левски“ би било най-обединителното в тази
насока в интереса на физкултурното движение в града нашето централно дружество да се
нарече „Левски“.
6. Предлаганото име „Дунав“ е било носено на два пъти от русенски спортни
организации: веднъж в най-ранният спортен живот около 1920-1926 година когато в него
членуваха хората като Никола и Пенчо Мушанови, Любомир Генов „Фидата“, Калчев, Кънчо
Петров и др. за които съм запазил най-ранни младежки спомени, че през 1923 година
участваха в шпиц командите против българския народ и това ние като синоним на
физкултурно дружество не бих никога възприел. И вторият път през 1949 година, което уж
обедини трите тогавашни дружества „Динамо“, „Русенец“ и „Локомотив“, но за кратък
период от няколко месеца се установи като дружество на футболния отбор който в това
кратко време направи над 400 000 лева задължения, които станаха причина, щото при
ликвидацията му с решението на ЦК на БКП да бъдат иззети всички имущества и
новоучредените ДСО-та да започнат отначало да създават своя база.
Имайки предвид поръченията дадени от членовете на колективите дадени на
делегатите за дружествената конференция, а именно новосъздаденото централно
физкултурно дружество да носи името „Левски“ смятам че това име трябва да се предложи
официално от представителя на Партията на конференцията, за да се получи необходимия
ентусиазъм за подобряването на физкултурната работа в нашият град.
На края си позволявам да използвам думите на великия апостол за името на дружеството
„Левски“: „Ако спечели, ще спечели целият град – ако загуби, губи само физкултурното
движение в града“.
С другарски поздрав:
Димитър Млекаров
гр. Русе, 9.май 1957 година.

FCD

• Фен
    • Профил
« Отговор #102 -: 19 Септември, 2016, 11:01 »
Ами ето, документи. Това писмо не е ли? Мисля, че най-малкото ясно и недвусмислено документира репресивния апарат на БКП и как са се случили нещата. Споменават се далеч по-ранни години, което ясно доказва, че светът не започва и не свършва на 09.09. Е, за някои червени тумори - да.  Мисля, че историците и статистиците трябва да помогнат на ръководството да идентифицира най-ранните истински години и заедно с най-рано документираната годината да си върнат и името "Дунав". Не може разни други градчета да ми се тупат в гърдите за 1912 и не знам си коя година, а във възрожденски Русе, център на тогавашна България, футболът да е започнал видите ли на '9-и септеври."  :o

Благодаря Ви за това писмо, Наньо Нанев. То досега било ли е известно?

ЧИЧО МЪРИ

• Фен
    • Профил
« Отговор #103 -: 19 Септември, 2016, 11:59 »
Този другар Млекаров, опитвайки се да влезе в ролята на комунистическа подлога, оклеветява името Дунав като го свързва с някакви уж реакционни кръгове от двайсетте години. Не виждам с какво това писмо, по-скоро пасквил, допринася за откриване началото на Дунав. Документи от споменатия период има доста и те недвусмислено показват, че отборът на град Русе е създаден много преди 9.9.1944. Преименуван, ликвидиран, обединяван, възраждан, фалиран, учредяван наново, Дунав е един и е без съмнение между първите футболни клубове в България! 8)

FCD

• Фен
    • Профил
« Отговор #104 -: 19 Септември, 2016, 13:06 »
Въпросът е, че трябва да бъде документално обосновано. Четейки примерно историята на Черно море, всеки ще види, че те са съществували като съвсем различни отбори обединявани, сливани и пак разделяни под различни имена, но те си претендират за 1913 г. мисля беше, независимо че са се казвали "13", Спортист, Тича, Ботев и как ли не... За мен интересното в това писмо е не политическия елемент, а фактите, които се споменават и описват.