Автор Тема: Дунав -Русе...най-стария футболен клуб в БГ...???  (Прочетена 6613 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Наньо Нанев

• Нов
  • *
  • Публикации: 18
  • Одобрение: +1/-0
    • Профил
Re: Дунав -Русе...най-стария футболен клуб в БГ...???
« Отговор #105 -: 19 Септември, 2016, 20:49 »
Ами ето, документи. Това писмо не е ли? Мисля, че най-малкото ясно и недвусмислено документира репресивния апарат на БКП и как са се случили нещата. Споменават се далеч по-ранни години, което ясно доказва, че светът не започва и не свършва на 09.09. Е, за някои червени тумори - да.  Мисля, че историците и статистиците трябва да помогнат на ръководството да идентифицира най-ранните истински години и заедно с най-рано документираната годината да си върнат и името "Дунав". Не може разни други градчета да ми се тупат в гърдите за 1912 и не знам си коя година, а във възрожденски Русе, център на тогавашна България, футболът да е започнал видите ли на '9-и септеври."  :o

Благодаря Ви за това писмо, Наньо Нанев. То досега било ли е известно?
Това писмо е публикувано в първата ми книга за Дунав през 2012 г. и във втората през 2014 г., а мое лично мнение е че според мен ръководството въобще не го интересува годината, и ако вие феновете не се заемете няма кой друг да се заеме с най-ранната година на създаване, моите предпочитания са 1922 г. (Левски) и 1914 г. (футболна чета Дунав)

Наньо Нанев

• Нов
  • *
    • Профил
« Отговор #106 -: 19 Септември, 2016, 21:38 »
Този другар Млекаров, опитвайки се да влезе в ролята на комунистическа подлога, оклеветява името Дунав като го свързва с някакви уж реакционни кръгове от двайсетте години. Не виждам с какво това писмо, по-скоро пасквил, допринася за откриване началото на Дунав. Документи от споменатия период има доста и те недвусмислено показват, че отборът на град Русе е създаден много преди 9.9.1944. Преименуван, ликвидиран, обединяван, възраждан, фалиран, учредяван наново, Дунав е един и е без съмнение между първите футболни клубове в България! 8)
Този другар Млекаров не е никаква подлога а се е борил дори срещу комунистите за възстановяването на името "Левски" с риск да се озове в Белене. през 1957 г. след края на ДСО-та възстановяват имената на традиционните български клубове, като Левски и Славия от София, Етър В.Т., Ботев Пловдив, Арда Кърджали, Лудогорец Разград, Ботев Враца, Марица Пловдив, Бдин Видин и др. През 1957 г. в Русе са решили да редуцират ДСО-та до три ФД-ва които имат и своя обособена територия от гр. Русе. Територията на бъдещето централно дружество е традиционната територия на спортен клуб "Левски" Русе, който и е най-титулувания русенски клуб за всички времена. Все едно през 2010 г. когато готвиха закриването на ФК Дунав (регистриран 2003 г.) и създадоха нов ФК Дунав 2010, да предложат да се казва не Дунав 2010, а примерно Бенковски 2010, тогава изхождащи от днешна дата (2010 г.) щеше има петиция клуба да се казва Дунав 2010 а не Бенковски 2010 аналогично представям нещата за да може към 1957 г. да е ясно как са стояли нещата, все едно общината през 2010 е решила да възобнови фалиращия "Дунав" под името Бенковски 2010 г. и Чичо Мъри да инициатира петиция до община Русе (общината дърпа конците в днешно време) и след близо 60 години да прочетем петицията му (писмо) и да помислим че е бил подлога на общината защото се е борил за святото име "Дунав" (към 2010 г., а към 1957 г. святото име в русенския футбол е било "Левски").
"П.П."
Не искам никой да обидя, старая се да представя нещата максимално ясни и обективни към дадените два различни исторически момента

FCD

• Фен
  • Публикации: 4062
  • Одобрение: +138/-31
    • Профил
« Отговор #107 -: 19 Септември, 2016, 23:02 »
Това писмо е публикувано в първата ми книга за Дунав през 2012 г. и във втората през 2014 г., а мое лично мнение е че според мен ръководството въобще не го интересува годината, и ако вие феновете не се заемете няма кой друг да се заеме с най-ранната година на създаване, моите предпочитания са 1922 г. (Левски) и 1914 г. (футболна чета Дунав)
Звучи ми някак абсурдно. Все едно да не се интересуваш от собствената си къща или фирма.  ???
А как гордо би звучало Дунав 1914 примерно.

Наньо Нанев

• Нов
  • *
    • Профил
« Отговор #108 -: 20 Септември, 2016, 02:10 »
Звучи ми някак абсурдно. Все едно да не се интересуваш от собствената си къща или фирма.  ???
А как гордо би звучало Дунав 1914 примерно.
Хич не е абсурдно, на доктора му подарих лично първата си книга през 2012 г., доктора го интересува само парата, без значение за него е дали е Дунав 2010 или 1949 г., 1914 г. и 1922 г., ако го интересуваше до сега да е сменил регистрацията от Дунав 2010 на Дунав 1949 примерно, 6 години минаха, мисля че ако не се лъжа че бяха обещали след време 2010 да отпадне от наименованието на клуба

ЧИЧО МЪРИ

• Фен
  • Публикации: 2752
  • Одобрение: +113/-19
    • Профил
« Отговор #109 -: 20 Септември, 2016, 08:14 »
Съжалявам , за може би неправилната си преценка за Млекаров, но стилът му и начинът на излагане на доводите му, ми дадоха повод за това мнение. То наистина в ония времена рискът да се противопоставиш на властта по какъвто и да е повод, бе огромен. Заминаваш си и толкоз, народен враг и прочие! Аз лично обаче съм щастлив, че любимият ми клуб носи името Дунав!
Първо защото това име е уникално сред професионалните клубове у нас и второ заради футболната чета Дунав. Кажеш ли Дунав, веднага се идентифицираш с Русе. Иначе клубове Левски с лопата да ги ринеш. Израснал съм с това име от средата на петдесетте и не мога да си представя, че отборът на Русе може да се казва по друг начин. Вероятно и Млекаров е милеел за Левски от неговата младост, може би и други стари привърженици от онова време, но ...каквото е писано(от съдбата), това става!

Pycku

• Напредващ
  • Публикации: 703
  • Одобрение: +11/-2
    • Профил
« Отговор #110 -: 20 Септември, 2016, 09:57 »
Първо, за мен това писмо въобще не е мазнене, напротив - човекът се противопоставя на партийната линия. Естествено, няма как да обясни на бай Пенчо, че е пълен селянин и олигофрен. Второ през 50-те години Левски София въобще не е бил "гранд", т.е. за Млекаров (и не само) Левски Русе може би е щял да бъде най-добрия тим с името на Апостола. Не на последно място, чрез предложението за Левски се противопоставя на партийната линия да се преименуват и претопяват отборите от царско време.

За мен лично годината няма чак такова значение. Реално Русе може би е сред първите градове, където се рита топка, но от това не следва, че Дунав е толкова стар. Със сигурност обаче корените на тима са преди 09.09.1944г., както и Млекаров тъничко подмята.

Ако тръгнем по модерната в последно време линия, че отборът е този, когото припознават феновете, очевидно Дунав 1914 не звучи много състоятелно. Млекаров (а и хората от неговото време) припознават Дунав от 1957 г. като наследник на Левски, т.е. отбора от 1922 г., а не по-ранния Дунав, ЖСК (Локомотив), Напредък или някой друг.Естествено, от юридическа гледна точка, сегашният тим на Дунав от 2010 г. няма връзка с предишните. Съмнява ме въобще някой отбор да може да докаже произход отпреди комунизма, предвид многото трансформации преди и след 1989 г.
ДУНАВ е един, от ДУНАВ ти бъди!

FCD

• Фен
    • Профил
« Отговор #111 -: 20 Септември, 2016, 11:33 »
Трансформации е имало не само при нас. Доказването е задача на историците и статистиците, но ето колегата ни във форума казва, че го е публикувал още в предната му книга. Не съм я чел и не зная доколко е доказано това. Индиректно от думите на Н.Нанев съдя, че това може  би е така. Това в момента "Дунав 2010" звучи сякаш вчера сме се появили на тоз свят и е дъвка в устата за злословия и подигравки от недобронамерени хора. За мен като минимум правилната е най-ранната доказуема дата, на която името "Дунав" се ражда, независимо кой клуб е, ако ще да е физкултурно дружество за лицеви опори и жикбол. Да не говорим, че ако има връзка с Левски преди това, корените може да са още по-назад. В една паралелна реалност съществува Левски (Русе) и никой не познава "Дунав".

ЧИЧО МЪРИ

• Фен
  • Публикации: 2752
  • Одобрение: +113/-19
    • Профил
« Отговор #112 -: 20 Септември, 2016, 13:26 »
Името Дунав е използвано още в края на четиридесетте, а най ранната година на появата на това име за футболна чета е от 1914, т.е. доста преди името Левски. На мен ми е любопитно дали участниците в този Форум съжаляват, че Другарят Кубадински не е послушал другаря Млекаров?! ;)

Pycku

• Напредващ
    • Профил
« Отговор #113 -: 20 Септември, 2016, 13:47 »
Името Дунав е използвано още в края на четиридесетте, а най ранната година на появата на това име за футболна чета е от 1914, т.е. доста преди името Левски. На мен ми е любопитно дали участниците в този Форум съжаляват, че Другарят Кубадински не е послушал другаря Млекаров?! ;)

Аз не споря кое име кога се появява. Казвам само, че това, че е имало някаква чета с името Дунав, не означава тя има някаква връзка с отбора ни. Другарят Млекаров твърди, че за повечето хора Дунав от 1957 е наследник на Левски от 1922, като хората биха приели по-лесно това име.

Крив ли е, прав ли е - не знам. С оглед развитието на нещата и установените вече традиции, предпочитам името Дунав и не съжалявам, че то се е наложило. Но това не прави връзката с четата от 1914г. Нека съвремениците на тези събития да кажат, но ако те са считали Дунав за наследник на царския Левски Русе, предлагам това да възприемем и ние. Пак казвам, юридически това няма как да е точно така, Дунав 2010 дори не е наследник на стария Дунав, който също не е онзи от 50-те.

Аз лично нямам амбиции да изкарвам Дунав най-стария български клуб. Съвпадението на имената за мен поне не е аргумент в тази връзка, ако няма някаква приемственост и свързаност. Защо за мен е по-правилно да приемем, че 1922 е основополагаща дата, вече написах по-горе.
[size=78%] [/size]

El rio gigante

• Фен
  • Публикации: 10496
  • Одобрение: +162/-50
    • Профил
« Отговор #114 -: 20 Септември, 2016, 14:30 »
И според мен именно Левски Русе е клубът, за който има най-убедителни доказателства, че е предшествал Дунав и то доказателствата не са само въпросното изказване на другаря Млекаров. Мисля, че Нанко беше направил едно родословие на всички вливанки и преливанки по времето на комунизма. Друг е въпросът доколко в тази центрофуга са се запазвала идентичността на замесените в претопяването клубове, или целта е по-скоро обратната - да се заличат всякакви институции и спомени от пред-комунистическа България. Може би признаването на Левски Русе за първообраз на Дунав би била стъпка по възстановяването на една справедливост към спортната памет на Русе. Това обаче би означавало и да се направи промяна на част от настоящата идентичност на Дунав - примерно на резервните екипи - да бъдат черно-бели, в каквито цветове са играли Левски. Междудургото, мисля, че има и още един интересен аспект на цялата тази история. В Уругвай има един клуб Данубио Монтевидео - един от най-големите в страната - това е испанската версия на името на река Дунав. Основан е от български емигранти там и играе именно с черно-бели екипи, такива каквито са били на тогавашния отбор на българската речна столица Русе.
Only the dead fish follow the stream

Pycku

• Напредващ
    • Профил
« Отговор #115 -: 20 Септември, 2016, 14:51 »
Интересен паралел за Данубио, не знам дали е случайна връзката с цветовете на отбора на Левски. Все пак най-силните години на Левски Русе са били към края на 30-те години, т.е. малко след като Данубио са били създадени. Но пък напълно е възможно да има някаква русенска жилка в Данубио Уругвай.

И сега представете си следното: ако приемем, че 1922 е нашата родна година, то след 6 години може да честваме 100-годишнина срещу...Данубио Уругвай. Интересното е, че така и двата отбора символично биха се върнали към корените си.

FCD

• Фен
    • Профил
« Отговор #116 -: 20 Септември, 2016, 15:38 »
Точно това възстановяване на справедливостта към спортната памет на Русе, както чудесно го нарече, е не само желателно, но и наш дълг. Така смятам. Комунистическият режим е затрил всичко възрожденско. Значи в стар голям и отворен към Европа Русчук не сме и чували за футбол, обаче в същото време в най-различни села и паланки са се ширили футболяри от 1912, 1920 и 1930 г. И изведнъж през 1949 г. някой се е плеснал по челото тук и е казал: "Ега си, как не сме се сетили и ние толкова години да направим един футболен клуб тук". И речено-сторено. Това е пълен и тотален абсурд! А дали не можем да направим опит да се свържем с тези хора от Уругвай. Дали някой тям няма да пази нещо или да има наследени данни от бащите и дядовците си?
« Последна редакция: 20 Септември, 2016, 15:40 от FCD »

Pycku

• Напредващ
    • Профил
« Отговор #117 -: 20 Септември, 2016, 16:07 »
Съгласно испанската уикипедия и гугъл транслейт, екипите на Данубио нямат общо с Левски Русе. Година преди да създадат официално тима решили да играят с бели тениски (защото всички имали такива), към които майката на единия българин пришивала тигър. Когато основали тима направили томбола, за да наберат средства за тениски. Някакъв местен запалянко купил 10 талона за томболата, като условието било екипите да са като на Монтевидео Уандърърс. Името Данубио пак било дошло от майката на българина, като по този начин отдала почит на родината. Дали е точно така - не знам, но това успях да намеря.

zapalqnko64

• Напредващ
  • Публикации: 389
  • Одобрение: +24/-49
    • Профил
« Отговор #118 -: 28 Септември, 2016, 17:32 »
Левски -Русе е първият що-годе по-известен отбор отпреди 100-ина година,но това не изключва вероятността футболна чета Дунав да не е по-стара.Е,сигурно не е издържала и се е поразпаднала,но знае ли някой дали половината играчи не са отишли в Левски?Догадки.А между 1914 и 1922 година доста съдбовни събития са се случили в нашата история.