Автор Тема: За традициите, логото и някои други неща...  (Прочетена 1216 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ЧИЧО МЪРИ

• Фен
  • Публикации: 2490
  • Одобрение: +102/-16
    • Профил
Във фейсбук се коментира някакво ново лого, което лично но мен не ми харесва. Но всъщност темата е за начина по който реагира FCDunav.com на мнението по този въпрос на Sport LM-45.
В тази абревиатура аз рзпознавам Любен Марков - най-великият вратар а Дунав за всички времена!!! И да бъде упрекван в менторство е най-малкото неосноватено. Няма нищо менторско в изказването му, но дори и да имаше, ако ИКОНАТА Любен Марков - Маро има намерение да ни поучава, то той е в правото си защото го е заслужил с изявите си като виртуозния, смел и непогрешим вратар на Дунав от края на 60-те и 70-те годинина 20 век. Отворих тази тема тук защото мястото и е във форума, а не дргаде. И ще завърша цитирайки едно чуждо мнение което напълно споделям:Vencislav Velikov Това ,че сега имаме мобилни телефони е чрез тях гледаме и цветна телевизия това не означава ,че трябва Дунав да заиграе с розави екипи и да излиза на терена под звуците на позната чалга мелодия.ТРАДИЦИЯТА Е ТРАДИЦИЯ ЗА ДА СЕ СПАЗВА.
« Последна редакция: 02 Май, 2015, 18:55 от dragond »

El rio gigante

• Фен
  • Публикации: 10488
  • Одобрение: +160/-50
    • Профил
Никакво ново лого не е, а е лого на физкултурно дружество Дунав отпреди много, много години (но няма конкретна година). Затова и колегата Васил е питал дали хората познават това лого (така не представяш ново лого, нали така?). Всичко останало за смени, промени и не знам си какво са истории чул-недочул. А и да се сменя някога логото, в това няма нищо лошо. Дунав има адски много лога в историята. Дори сегашното такова претърпя ужасно много промени в последните години - от плътно D, през D съставено от линии, през тъмносиньо D на светло-син фон, после кралско-синьо D на бял фон до сегашния вариант без никакви кръгчета и надписи, а само D. Всички клубове си променят емблемите, дори и нюансите на цветовете. Нормално е да има интерпретации на тези традиции - традицията на един клуб не може да я запечаташ във формалин и да кажеш - туй ще бъде, нямате право на думата, няма да се променя - толкоз. Също съм и против безкритичния прочит на историята. Дунав не може да си позволи да остава пленник на тази история и постоянно да гледаме назад какво било и какво не. Да не говорим, че в голямата си част славните ни успехи са малко или повече пропаганда. За толкова време имаме едно 4-то място и загубен финал за купата. Първият ни трофей от нещо е КАФЛ и това говори достатъчно. Дунав не може да гради идентичност вечно около тези си имагинерни успехи. Нека им отдаваме почит, защото това е било много повече от настоящото състояние на клуба, но трябва да има баланс.  А за прякора ни, около който се гради визуалната идентичност на Дунав поне от 10 години вече - еми сори. Традицията и историята не са нещо, което някой може да контролира, одобрява и казва - това става, това не. Това може, това не.

Отборът сега си играе в синьо-бели екипи? В такива ли трябва да играе - ами сигруно, щом е Дунав. Пуска се Тих бял Дунав и прочее. Друг е въпросът доколко химн може да е песен, която няма нищо общо с клуба, освен, че се споменава името му. Друга традиция е традиционната липса на име на стадиона ни. Ама щом е традиция, значи е хубаво нещо и не бива да се критикува, развива или променя, че лошо иначе. А това, че легенда на клуба казва нещо - това не означава, че всички трябва да съгласни с това и да нямат свое мнение. Това, че легенда на клуба казва нещо, не прави същото истина от последна инстанция. Нито аз пък държа да съм прав, но това смятам - това и казвам.
« Последна редакция: 02 Май, 2015, 19:37 от RIVER »
Only the dead fish follow the stream

ЧИЧО МЪРИ

• Фен
    • Профил
..."Ама щом е традиция, значи е хубаво нещо и не бива да се критикува, развива или променя, че лошо иначе. А това, че легенда на клуба казва нещо - това не означава, че всички трябва да съгласни с това и да нямат свое мнение. Това, че легенда на клуба казва нещо, не прави същото истина от последна инстанция."...
Че кой казва такова нещо? Всеки има право на мнение! Но легендите и традициите трябва да се уважават!!! А една традиция след като не се спазва, тя престава да е традиция. И може да е тъжно, за тези които са изживяли живота си с тези традиции, нооо ...всичко тече, всичко се променя....
« Последна редакция: 02 Май, 2015, 20:05 от ЧИЧО МЪРИ »

ЧИЧО МЪРИ

• Фен
    • Профил
Re: За традициите, логото и някои други неща...
« Отговор #3 -: 19 Август, 2015, 18:51 »
Днес прочетох в сайта, като цитат от в.Утро, как и кога за пръв път играчите на Дунав са наречени "драконите". Това прозвище се харесва на младите фенове и нека бъде така. А може би поводът да бъдат наречени така нашите любимци се корени далеч назад в историята. А именно: Влашкият владетел Влад Цепеш - Дракула, макар и временно, освобождава Русчук от турците през 1461 г. От румънски Дракула означава дявол, дракон и ето ти съвсем основателна причина за прозвището на дунавци :D Така, че: напред ДРАКОНИ и само ДУНАВ!!!

El rio gigante

• Фен
    • Профил
« Отговор #4 -: 19 Август, 2015, 19:10 »
Мен ми хареса много един коментар от Facebook полето тук във форума - ще копирам част от него.

Боян Бончев · 2nd Officer на Oceania Cruises
Добре всички сме съглaни че, увaжение трябвa дa имa . Много ястно че, трдициите сa вaжни и героите трябвa дa се помнят но, не ми кaзвaйте че, отборa не ттябвa дa се рaзвивa и дa живее в минaлото.

А колкото до статията във фейсбук, пуснах я да е ясно кога е дошъл прякора и, че зад неговото налагане за бранд на клуба сега не стоят някакви едва ли не болни амбиции на определени хора да се запишат с нещо в историята. Нито сме му автори, нито е тръгнало от нас, нито пък имаме претенции за това.
« Последна редакция: 19 Август, 2015, 23:09 от RIVER »

bbonch

• Нов
  • *
  • Публикации: 11
  • Одобрение: +0/-0
    • Профил
« Отговор #5 -: 19 Август, 2015, 22:22 »
Дa дрaкони е много яко и всички млaди фенове хaресвaт товa прозвище :)
Но некa ви споделя кaкво откри мой приятел Жорко големия :(
Тa според него дрaкони идвa много по дaлеч и символикaтa с Русе е точно нa място.
Всеки знaе.че.стaрото име нa Русе е Сексaгинтa пристa което ще рече простaнище нa 60 корaбa
Ето и мaлък цитaт:
Името на крепостта Сексагинта Приста се  превежда като “Пристанище на 60-те кораба”. Вероятно то е било получено  във връзка с събития от края на І век. - Дакийските войни на император Домициан (85-89 г.). Тогава през р. Дунав, при устието на р. Русенски Лом е прехвърлен един римски легион, състоящ се приблизително от 6000 човека. Точно 60 кораба от типа ПРИСТИС са били необходими за тази акция. В чест на победата над даките кастелът получава новото си име.
Тa точно тези корaби сa се кaзвaли дрскони :)
Те сa били ползвaни от викингите и от римскит легиони имaли сa дрaконскa глaвa нa бaкa ...

Друг интересен фaкт отивaш в гугъл трaнслейтор и нaтискaш превод от лaтински нa бългaрски нa думaтa Пристис преводa е точен и ясен ДРAКОН . Тa по добрa и стaрa трaдиция здрaве му кaжи
Великa рекa Дунaв и името нa речните корaби Пристис - Дрaкони :)
Aз незнaм откогa и кaк и кой зa първи път е нaрекъл лпбимия ни отбор дрaкони но е уцелил в десяткaтa :)
Успех дрaкони и сaмо Дунaв :)
Дракар (от норвежки Drakkar, в древните скандинавски езици е означавало буквално кораб-дракон - от Drage — „дракон“ и Kar — „кораб“) е дървен викингски кораб.

bbonch

• Нов
  • *
  • Публикации: 11
    • Профил
« Отговор #6 -: 19 Август, 2015, 22:45 »
Междо другото aко се зaгледaме в емблемaтa нa нaшия любим отбор тя е точно корaб дрaкон порещ сините вълни :)
Дракар (от норвежки Drakkar, в древните скандинавски езици е означавало буквално кораб-дракон - от Drage — „дракон“ и Kar — „кораб“) е дървен викингски кораб.

icko65

• Нов
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
« Отговор #7 -: 21 Август, 2015, 12:55 »
Отбора не е ли Дунав2010?Стария Дунав мисля фалира и новото дружество се разграничи от старото..

El rio gigante

• Фен
    • Профил
« Отговор #8 -: 21 Август, 2015, 13:08 »
Има един клуб Дунав и това е този. Стар, нов - това е.