Статия, писана в типичния стил на депресирана домакиня, вземаща антидепресанти, защото нейният свят рухва при загарянето на боба на котлона. Написана елементарно и повърхностно и дори твърде преувеличено.
Ясно е, че Русе си има проблеми, както всеки български град, но просто геостратегическите му дадености го обричат на успех рано или късно.
Напротив, Русе тепърва ще развива ролята си на фактор в държавата. Това за обезлюдяването е така, но доста хора пропускат един много съществен нюанс в цялата история. Че кривата в последните години е надолу (както в 90% от българските градове), но е много по-плавна и умерена. Истинският шок демографски, градът ни преживява още по времето на комунизма, когато директно в резултат на варварските обгазявания, се разделяме с над 30 000 наши съграждани и отстъпваме 4-то място по големина на Бургас!
Примерно, препоръчвам ви да отидете да кажем в китния балкански град Трявна, където всеки 2-ри днешен жител е с произход от нашия град!
И за мен е парадоксално как същите тези хора ще почнат да ти разправят оди за комунизма и как поколенията, дето сме се родили след тази ера нищо не знаем и не можем да проумеем що за страхотен рай не земята е било...
Никой не говори за истинските проблеми на Русе.За лошия бизнес климат, липсата на големи чужди инвеститори, големи инфраструктурни обекти, което води до липсата на работни места и висока миграция на населението към столицата или чужбина.Града ни се превърна в една изостанала провинция на най-бедната държава в Европейския съюз.
Аз пък по време на кампанията чух точно тези проблеми от всички кандидати, а в платформата на спечелилия се вижда точно акцент върху инфраструктурата (и то довеждащата към Русе, което става с як лобизъм където трябва) и бизнес климата. То и не трябва да си особено изобретателен, за да назовеш проблемите.
Имаше и конкретика като 100 млн евро за 2 години; диференцирано данъчно облагане на местния бизнес и т.н. и всичко това ние като граждани ще трябва да следим внимателно дали се изпълнява и как се изпълнява.
Така или иначе градът ни е център по всичко, свързано с Дунавската стратегия в България, а тя е крайно важна и за ЕС, така че да бързате да опявате Русе е смехотворно и излишно мелодраматично.
Всъщност, не ми се занимава да громя цялостно тази статия, просто попаднах на произволен цитат.
Но така е, българинът знае само как да опява и мърмори (преди е било в механата на чаша вино, а сега у фейсбук при виртуалните крави, домати, краставици и прочее). Хората ги мързи на избори да станат да гласуват, па камоли да говорим да излъчат алтернатива и да формулират свестни тези. Всеки твърди, че е недоволен, но практиката показва, че хората рядко са способни да декларират ясно от какво конкретно са недоволни, а да говорим да предложат някакво примерно решение на проблемите е доста утопично.
Всъщност, ако поне половината от гражданите на Русе хвърлят отвреме навреме един поглед какво се гласува в общинския съвет, кой го гласува и защо го гласува, то като гражданско общество ще сме свършили 500 пъти по-добра работа, отколкото досега.
Да не говорим, че май ще е по-добре да се започне даже от там да се разясни на 80% поне от гражданите какво представлява общината, какви функции има общинския съвет и кмета заедно с неговия екип. Каква е разликата между общинска и областна администрация и прочее. Просто хората не им пука от абсолютно нищо в днешно време и категорично отказват да се информират и да анализират постъпилата до мозъчните центрове информация. Как да се върви напред при това положение?